کاشی و سرامیک

مـرادبیـگی

انواع روشویی سرامیکی و معیارهای مهم در خرید روشویی مناسب

pic

به طور کلی روشویی‌های سرامیکی در سه نوع اصلی در بازار عرضه می‌شوند. 

 • پایه دار (یک تکه یا دو تکه)
 • وال هنگ یا دیواری 
 • روکابینتی

روشویی پایه دار

روشویی‌های پایه‌دار روشویی‌هایی هستند که پایۀ آنها روی زمین قرار می‌گیرد و از یک طرف به دیوار متصل می‌شوند. آنها ممکن است دوتکّه یا یک‌تکّه باشند.
روشویی‌های یک‌تکّه، یکپارچه هستند؛ یعنی پایه و روشویی به هم متصل است.

وال هنگ یا دیواری 

روشویی‌های دیواری یا وال‌هنگ، به دیوار نصب می‌شوند، که گاهی به آنها نیم‌پایه نیز گفته می‌شود. روشویی دیواری، به خاطر نصب روی دیوار، به شست‌وشوی راحت سرویس کمک می‌کند.

روکابینتی

روکابینتی روی کابینت سرویس بهداشتی نصب می‌شود و لوله و اتصالات آن داخل کابینت پنهان می‌شود. روکابینتی‌ها خودشان در 4 نوع تولید می‌شوند :

 1. Countertop
 2. Semi Countertop
 3. Inset
 4. Semi Recessed

Countertop :

روکابینتی‌های Countertop یا روکار نوعی از روشویی هستند که به طور کامل روی کابینت سوار می‌شود و اتصالات آن داخل کابینت قرار می‌گیرد.

Semi Countertop :

روکابینتی‌های Semi Countertop نوعی از روشویی هستند که روی کابینت‌ نصب می‌شوند و قسمتی از آنها داخل کابینت قرار می‌گیرد.

Inset :

‌روکابینتی‌های Inset یا توکار آن نوع از روکابینتی است که داخل کابینت کار گذاشته می‌شوند و لبه‌های آن هم‌سطح با صفحۀ کابینت قرار می‌گیرد.

Semi Recessed :

‌روکابینتی‌های Semi Recessed آن نوع از روشویی هستند که داخل کابینت نصب می‌شوند و مقداری از لبه جلویی آن بیرون از کابینت قرار می‌گیرد.

 

حین خرید به چه نکاتی دقت کنیم ؟

یکی از ویژگی‌های روشویی با کیفیت علاوه بر زیبایی، خوش ساخت بودن هست. یعنی هنگام شستشو، آب شیر به این و آن طرف نمی‌پاشد و آب با سرعت مناسب به سمت خروجی هدایت می‌شود.

اما این موضوع هنگام استفاده مشخص می‌شود و در حین خرید باید چه نکات دیگری را مدنظر قرار دهیم

 • شفافیت لعاب

لعاب شفاف موجب درخشندگی و زیبایی محصول می‌شود. شفافیت، وابسته به استفاده از مواد مرغوب و شرایط پخت مناسب است. وضوح تصویر انعکاسی از یک شیء، معیار مناسبی برای شفافیت محصول است؛ یعنی میزان شفافیت لعاب از میزان برگشت نور تابیده‌شده به محصول اندازه‌گیری می‌شود. اگر محصولات مختلفی از چینی بهداشتی، زیر نور کافی قرار گیرند شفافیت لعاب آنها با چشم معمولی قابل‌تشخیص و قابل‌مقایسه است.

 • سطح لعاب

سطح لعاب مرغوب صاف و یک‌دست است. محصول باکیفیت، چنانچه زیر نور کافی قرار بگیرد، کاملاً صاف و یکدست و صیقلی، بدون موج و ناهمواری، فرورفتگی یا برآمدگی است. لعاب مناسب جرم‌گیر نخواهد بود و پس از استفاده مکرر به راحتی تمیز می‌شود.

 • بهداشتی بودن محصول

دقت کنید که نقاط بیشتری از محصول لعاب خورده باشد. برخی از برندها حتی قسمت‌هایی از محصول را که در معرض دید نیستند، لعاب‌کاری می‌کنند (مثل مسیر خروجی آب که زیر کف‌شور استیل قرار دارد و دیده نمی‌شود).

همچنین لعاب بهداشتی ساختار شیشه‌ای دارد. هنگام خرید می‌توانید مداد یا ماژیک وایت‌برد را روی لعاب بکشید و سپس با دستمال پاک کنید. اگر لکه، بدون برجا گذاشتن هیچ‌گونه اثری، پاک شد، سطح لعاب بهداشتی است.

 • پیچیدگی یا تابیدگی

محصولات چینی بهداشتی ممکن است، در اثر استفاده از مواد نامرغوب و پخت نامناسب، تاب بردارند و نامتقارن شوند. محصول چینی بهداشتی مرغوب، باید کاملا متقارن باشد. پیچیدگی محصول روشویی موجب ایجاد اشکالاتی در نصب و عملکرد می‌شود.

علاوه‌براین، باعث ایجاد آب‌ماندگی و رسوب جرم و املاح در بعضی محصولات خواهد شد. با نگاه‌کردن به محصول از زوایای مختلف این نکته را بررسی کنید. برندهای معتبر محصولات دارای تابیدگی را به بازار عرضه نمی‌کنند.

 • میزان جذب آب

طبق استانداردهای بین‌المللی، میزان جذب آب برای محصول چینی باید کمتر از نیم‌درصد باشد. اگر میزان جذب آب در روشویی‌های بهداشتی بالا باشد، باعث تجمع آلودگی، رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها و درنتیجه بوی بد می‌شود. حتی ممکن است جذب آب و انبساط بدنه، باعث ترک شود و به‌مرور زمان روشویی را بشکند.

 • بسته بندی مناسب

محصولات چینی، ظریف و شکننده هستند. بنابراین بسته‌بندی آنها باید طوری باشد که هنگام حمل‌ونقل کمترین آسیب را ببیند؛ به‌ویژه اینکه ممکن است در اثر آسیب، ترک‌هایی در محصول ایجاد شود که در هنگام خرید و نصب قابل‌ مشاهده نیستند و به‌ مرور زمان موجب شکستن آن شوند.

 • تنوع مدل

هنگام خرید به تنوع مدل‌های برند دقت کنید. بالا بودن تنوع مدل‌های تولیدی یک شرکت چینی بهداشتی، نشان‌دهندۀ قدرت آن برند است و قدرت انتخاب مشتریان را با سلائق مختلف افزایش می‌دهد.

دیدگاه کاربران
دیدگاه خود را درباره این مقاله بیان کنید
افزودن دیدگاه